Green chemistry principles
Engineering Chemistry · Engineering
Study notes
Compare two routes to a product of MW 100. Route A: reactants total MW 200, no catalyst. Route B: reactants MW 110 with catalyst. Atom economy A = 100/200 = 50%. B = 100/110 = 91%. Route B is greener: less waste per kg of product.